Sıkça sorulan sorular

7/24 Bize ulaşın: 0530 461 50 70  

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ: Hafta içi  09:00 - 21:00   Hafta Sonu  10:00 - 21:00

FacebookTwitterLink

Çöp haznesinin boyutu?;
Toz haznesi 0.3 – 0.7Lt kapasitesinde dir.

 

Emiş gücü nasıl?;

Tüm yer süpürme robotları hem fırçalama, hem de vakum özelliğine sahiptir. Bu neden ile yere yakın olması nedeni ile kısa mesafeden emiş yapması nedeni ile cam kırıklarını dahi çekmektedir.

 

Yurtdışından alınan robot süpürgenin garantisi var mı?;

Hayır, yurtdışından satın alınan robotların ülkemizde geçerli garantisi yoktur. 


Köşeleri nasıl temizler?;
Yuvarlak robotlar yan fırçaları sayesinde kenar ve köşelerdeki tüm tozları önlerine çekerek toz ve pislikleri kolaylıkla içine çeker ve temizler.

 

Sık arıza yaparmı?;
Uygun koşullarda kullanıldığı ve düzenli olarak temizlendiği sürece ve kullanım klavuzuna uygun kullanılan robotlar uzun süreler herhangi bir arıza yapmadan çalışmaktadır.

 

Laser (LDS) haritalama ne demek?;
LDS lazer navigasyon teknolojisi, görünmez lazer yayarak ve yansıyan ışığı alarak sınırın ve robotun vakumunun göreceli konumunu ölçmektir. Buna göre robotun haritadaki konumu belirlenir ve eksiksiz bir temizlik haritası oluşturulur.

Modern lazer haritalamalı robotlar 8 m’ye kadar tarama aralığı ve 10 mm hassasiyetle, saniyede 2.080 noktaya kadar tarayabilen profesyonel lidar sensörleri ile donatılmıştır.


Halıların saçaklarına veya kablolara takılıyor mu?;
Yer temizlik robot sensörleri ve fırça takımı halı saçakları ve kablolarla karşılaştığında algılar ve zorlanmadan üzerlerinden geçer. Ancak çok uzun saçaklı veya bukleli halılarda ve yerdeki bablolarda takılma sorunu yaşanabilir.Evde evcil hayvanım var bunların dökülen tüylerini temizlermi?;
İyi kalite bir robotunuz varsa, temizler. Fırçası ve vakum sistemi optimize edilmiş bir robot ile evcil hayvan tüy ve döküntüleri sorun olmaktan çıkacaktır.

 

Bazı odalara girsin istemiyorum, bunu engelleyebilirmiyim?;

Hemen her marka ve model robotlar, farklı konfigürasyonlarda olmakla birlikte uygulama üzerinden alan yasaklama özelliği ile gelmektedir. Bunları kullanarak – mesela girmesini istemediğiniz odanın kapısını işaretleyerek- robotunuzun çalışacağı alanı kolaylıkla yönetebilirsiniz. Harita kontrollü olmayan robotlarda ya zemine yapışan manyetik bant veya batarya ile çalışan IR sınırlayıcılar vardır.

 

Benim evim çok büyük, robot nasıl  temizleyecek?;

Marka ve modeline bağlı olmakla birlikte robotunuz 200 metrekarenin üzerinde alanı tek başına temizleyebilmektedir. Tabii ki batarya kapasitesi ve fan ayarı ve zeminin yapısı gibi kullanım özellikleri bu alanın büyüklüğünü etkilemektedir. Şarjı bitince yerine döner, şarj olduktan sonra yerinden çıkarak temizliğe kaldığı yerden devam eder. 


Batarya kapasiteleri nedir?;

Batarya kapasiteleri genelde 2400mAh – 5200mAh aralığındadır. Küçük bataryalar 2 saat civarında, büyük bataryalar 5-6 saatte dolmaktadır. Robotu şarjı bittikten sonra şarj istasyonu üzerinden ayırmayınız. 


Robotumun bataryası çabuk bitiyor, ne yapmalıyım?;

Eğer robotunuz 2 seneden eski ise bataryanızın şarj tutma kapasitesinin sonuna yaklaşıyorsunuz demektir, yenisi ile değiştirmenizi tavsiye ederiz. 

Robotlarda en çok enerji harcayan parça vakum fanıdır. Sürekli olarak yüksek devirlerde çalıştırmak hem hızlı aşınmaya, hem de çok yüksek batarya tüketimine sebep olur. 


Bazen şarj etmiyor veya yuvasına yanaşamıyor. Yanaşıp hemen geri çıkıyor;

Robotun ve şarj ünitesinin metal kontaklarını alkollü/kolonyalı pamuk ile temizleyin. Şarj kontakları kirli ise yuvasına yanaştığını algılamayacak ve aramaya devam edecektir. Eğer sorun çözülmez ise bizim ile iletişime geçebilirsiniz:)


Yuvasına kendi başına mı dönüyor? Nasıl buluyor yerini?

Artık piyasada satılan her robot yuvasına kendi başına dönebilecek özelliklerde üretiliyor. Gelişmiş haritalama sistemli robotlarda bunu navigasyon algoritmasına göre hallederken, giriş seviyesi robotlar da yuvada bulunan kızılötesi sensörleri yakalama ve oraya doğru yönlenme ile şarja dönerler. 

Tüm robotlar şarjlar %20 civarında iken yuvalarına dönmeye başlarlar. Eğer görevlerini tamamlamadılarsa şarj olduktan sonra yeniden kaldıkları yerden devam edebilirler 

   

Karanlıkta çalışabiliyor mu? Gece kullanabilir miyim?

Tüm robotlar karanlıkta da çalışır. Sadece kamera ile harita yapan modeller karanlıkta harita yapamazlar ancak mevcut haritalarını kamera dışındaki sensörlerinin yardımı ile kullanabilirler. Tabii ki önde yapay zeka kamerası olan yeni nesil robotların cisimleri algılaması için ışık gereklidir ancak bu haritalarını kullanmaya engel değildir. Lidar haritalamalı veya jiroskop navigasyonlu robotlar çalışmak için zaten ışığa gereksinim duymazlar.  


Robotum güncelleme almıyor, sorun ne olabilir?;
Öncelikle internet bağlantınızı kontrol edin. Robotlar güncellemeyi şarj istasyonuna bağlı olduklarında ve batarya dolulukları %70 ve üstünde iken indirirler. Dolayısı ile robotun şarj istasyonunda olması ve o bölgede internet sinyalinin kabul edilebilir seviyede olması gerekmektedir. 

 

HEPA filtresi var mı robotlarda?;

Tüm robotlar artık HEPA, ULPA veya muadili hava filtreleri kullanmaktadırlar. Yerden toz kaldırmazlar ve dışarıya verdikleri hava filtrelenmiş olarak çıkartırlar.  

Robot süpürge Wi-Fi olmadan çalışabilir mi?
Evet. Robot süpürge, Wi-Fi olmadan çalışır ve tüm evi kapsayan temizlik, nokta temizliği yapabilir ve bir düğmeye basarak yuvasına dönebilir. Wi-Fi’ye bağlanmak, programlı temizlik, emiş gücü seçimi ve daha fazlasını içeren gelişmiş özellikler sağlar. Wifi olmadan oluşturduğu haritayı size aktarması veya sizin de mevcut harita üzerinde alan seçiminiz mümkün olmayacaktır.

 

 Robot süpürge kaç harita kaydedebilir?
Haritalama yapan bir çok robot aartık standart olarak 3 harita kaydedebiliyor. Yalnızca çok katlı özelliği desteklenen ve etkinleştirildiğinde, farklı katlar için haritalar oluşturabilirsiniz. Bazı gelişmiş modeller 10 adede kadar haritayı desteklemektedir. Bu şekilde eviniz için farklı temizlik senaryoları oluşturabilir veya farklı katları/evleri haritalayabilirisiniz. 

 

 Robot yüksek yerlerden düşermi?;
Hayır. Yerleşik düşme sensörleri herhangi bir yüksekliği algılayacak ve robotun düşmesini önleyecektir.

 

Toz haznesi dolduğunda bir uyarı alacak mıyım?
Toz haznesi dolu uyarısı bazı robot modellerinde bulunmaktadır. Toz haznesini düzenli olarak boşaltmanızı tavsiye ederiz.

 

Robot süpürge tam şarj olduktan sonra yuvasından çıkarmalı mıyım?
Genellikle, hafta içinde düzenli kullanılıyorsa, müşterilerin robotu her zaman yuvaya koymalarını öneririz. Batarya tamamen şarj edildikten sonra, yalnızca cihazın anakartı enerji alır ve müşterilerin endişelenmesine gerek kalmaz.Şarj yuvası bataryayı en iyi ve optimize şekilde şarj edecek şekilde tasarlanmıştır. Elbette, birkaç ay kullanılmayacaksa, müşterilerin cihazı kapatmasını, hatta bataryayı çıkarmasını öneriyoruz.

 

 Robotların geçebileceği bir eşiğin maksimum yüksekliği nedir?
Genellikle tüm robot modellerinin tırmanma kabiliyeti 2cm (0.79inch) şeklindedir.

 

Robot fabrika ayarlarına nasıl döndürülür?
Cihazı fabrika ayarlarına döndürmek için her robotun farklı fabrika ayar reset işlemi vardır, kullanım kılavuzlarını inceleyiniz.

Uyarı:
1. Fabrika ayarlarının geri yüklenmesi, robot ile wifi bağlantısını kesecektir. Lütfen fabrika ayarlarının geri yüklemesinden sonra yeniden wifi ayarlarını yapınız.
2. Fabrika ayarlarının geri yüklemesi ayrıca robotun ana yazılımı sürümünü üretim sırasındaki orjinal sürümüne geri dönmesini sağlayacaktır. Fabrika varsayılan ayarlarına geri döndükten sonra, robotun ayarlarına – genel ayar – ulaşabilir ve en son sürüme yükseltmek için güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.
3. Fabrika ayarları geri yüklemesi, cihazdaki tüm ayarlarınızı – saat, programlanmış temizlik, haritalar, tercihler vb – silecektir.
4. Fabrika ayarları geri yüklemesi, her temizliğin süresi, boyutu ve haritası dahil olmak üzere her temizliğin günlüğünü de silecektir. Ancak toplam süre, toplam temizlik süreleri ve toplam boyut hala orada tutulacaktır.


7/24 Bize ulaşın: 0530 461 50 70  

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ: Hafta içi  09:00 - 21:00   Hafta Sonu  10:00 - 21:00

FacebookTwitter